Podobnie jak w latach poprzednich, także i teraz wokół jeziora Klukom nasza jednostka rozmieściła długie tyczki, które mają pomóc w wyciąganiu z wody osób, pod którymi załamał się lód. Nie sposób ich przegapić, bo dodatkowo oznakowaliśmy je biało-czerwoną taśmą , są ułożone na specjalnych metalowych podporach, m.in. w okolicach kanału przy parku Stefana kard. Wyszyńskiego, na plaży miejskiej (tuż obok lodowiska), obok pomostu przy ul. Nadbrzeżnej oraz w okolicach kompleksu rekreacyjno-sportowego, zlokalizowanego na południowym brzegu jeziora Klukom. W sumie umieściliśmy je w sześciu miejscach, gdzie mieszkańcy najczęściej wchodzą na lód. Tu mamy też ogromny apel do naszego społeczeństwa o to, aby ich stamtąd nie zabierać, bo mają służyć do ratowania osób, pod którymi załamał się lód.

LODOWE PRZYKAZANIA
Zanim wejdziesz na lód:
– Nie wyruszaj na lód samodzielnie
– Nie wchodź na lód cieńszy niż 10 centymetrów
– Omijaj, trzciny, szuwary, oparzeliska

Gdy lód się zarwie:
– Nie wpadaj w panikę. Wzywaj pomocy, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody i jeśli jest to możliwe zdejmij buty i kurtkę, bo wtedy łatwiej utrzymasz się na powierzchni

Kiedy zauważysz, że pod kimś zarwał się lód:
– Wezwij pomoc (numer 112 z telefonu komórkowego) i staraj się podać tonącemu coś dłuższego (szalik, ubranie, gałąź, drąg, nigdy ręki!) by mógł się wydostać na krawędź lodu.